تفاوت اضطراب با افسردگی؟

🔹 افسردگی و اضطراب دو حالت متفاوت هستند اما مردم در مکالمات روزمره خود بعضی اوقات این دو را به اشتباه به کار می برند. دلیلش هم می تواند این باشد که افراد ممکن است هم زمان هر دو این شرایط را با هم تجربه کنند.

🔹برای مثال در افسردگی فرد حالاتی همچون کاهش علاقه به فعالیت های لذت بخش، کاهش یا افزایش اشتها، بی خوابی یا بیش خوابی، کند شدن حرکات، کمبود انرژی، مشکل در تمرکز و افکار یا رفتارهای مربوط به خودکشی و … را تجربه می کند. اما در اختلال اضطراب فراگیر که نوعی از اختلالات اضطرابی است فرد دچار نگرانی بیش از حد، بی قراری، مشکل در تمرکز، اختلالات خواب، تحریک پذیری و انقباض عضلانی و … است.

🔹همان گونه که اشاره شد اختلالات خواب، مشکل در تمرکز و خستگی در هر دو اختلال افسردگی و اضطراب مشاهده می شود. تحریک پذیری هم ممکن است در هر دو حالت افسردگی و اضطراب نمود پیدا کند. اما می توان تفاوت هایی هم بین این دو قائل شد. افراد مبتلا به افسردگی حرکاتشان کند است و واکنش هایشان هم کند و پایین تر از حد معمول است. در حالی که در افراد مضطرب این حالت برعکس است و سرعت واکنششان بیش از حد معمول است و سرعت هجوم افکارشان آنقدر بالا است که امکان مدیریت و کنترل آنها را از دست می دهند. همچنین علیرغم آنکه افراد مضطرب دائما نگران آینده هستند، افراد مبتلا به افسردگی نگرانی کمتری نسبت به آن دارند زیرا همیشه آینده را چیزی بدتر از آنچه که ممکن است باشد، تصور می کنند.

🔹پس باید در نظر داشت که این تفاوت ها در تشخیص درست بین این دو اختلال کمک کننده هستند و موجب می شوند که فرآیند درمان مناسب انتخاب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X