تشدید افسردگی

تشدید افسردگی

شیوه های اشتباه تفکر که می توانند افسردگی را تغذیه کنند!

تفکر همه یا هیچ: نگاه کردن به دنیا و انسان های پیرامونمان با یک دید سیاه و سفید بدون در نظر گرفتن یک طیف میانه.” اگر من در کنکور موفق نشوم حتماً یک بازنده ام”

بیش از حد تعمیم دادن: تعمیم و بسط دادن یک تجربه ناموفق و بد در یک حوزه و زمان خاص، به تمامی حوزه ها و شرایط دیگر. “من هیچ وقت راننده خوبی نمی شوم چون بسیار بی دقت هستم”

فیلتر ذهنی: نادیده گرفتن و کم ارزش شمردن تجربیات و اتفاقات مثبت و تمرکز بر روی وقایع بد و و تجربیات ناموفق. ” گرفتن نمره خوب در امتحان ریاضی صرفاً به دلیل خوش شانسی و سوالات راحت بوده است”.

زود نتیجه گیری کردن: نتیجه گیری و انجام تفسیر های منفی از یک اتفاق، بدون حضور شواهد روشن و دقیق.” خندیدن در جمع باعث می شود تا دیگران دربارۀ من قضاوت های نادرستی کنند و باعث سبک شدن من در جمع افراد شود”

استدلال هیجانی: باور و اعتقاد به اینکه هر چیزی که نسبت به آن احساس بد یا خوبی داریم قطعاً درست و در واقعیت هم دقیقاً به همان شکل است.” من احساس میکنم امروز، روز خوبی نیست”

برچسب زدن: خلاصه کردن ویژگی های شخصیتی خودتان در واژه های کلی و قضاوت همۀ کارهای خود بر اساس آن ویژگی ها، بدون آنکه راجع به جزئیات آنها و تعاریف دقیق واژه ها تفکر کاملی کرده باشید.”من خیلی بی توجه و بی ارزش هستم”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X